10 dobrych nawyków administratorów sieci

Administrator IT z ponad 20-letnim doświadczeniem opowiada o 10 nawykach, które pomagały mu w jego karierze.

10 dobrych nawyków administratorów sieci

O

d dziecka jestem zapalonym fanem komiksów i jestem specjalistą IT od prawie 22 lat. Odkąd zostałem administratorem, zawsze przypomina mi się „zasada Petera Parkera”. Wiersz, jak napisał zmarły, wielki Stan Lee, brzmi: „Z wielką mocą musi nadejść – wielka odpowiedzialność!”

Zobacz także: W jaki sposób analiza ryzyka może pomóc Twojej organizacji zatkać dziury w zabezpieczeniach?

Możemy odnieść te słowa do centralnej odpowiedzialności administratora, który dzięki tak nieograniczonemu dostępowi do wielu lub w niektórych przypadkach wszystkich systemów w organizacji, najmniejszy błąd może zniszczyć zarówno jego karierę jak całą organizację. Znamy przykłady, gdy np. jedna z krakowskich spółek oferujących hosting, przestała istnieć w ciągu 24h, po utracie danych. Jeden poślizg może sprawić, że systemy i sieci staną się niedostępne i nieużyteczne, co spowoduje spustoszenie w produktywności firmy.

Oto 10 nawyków, które dobrze mi służyły podczas pełnienia funkcji administratora systemów i sieci. Te nawyki uratowały mnie niejednokrotnie przed popełnieniem straszliwego błędu, który z pewnością storpedowałyby moją karierę. Przekazuję te wskazówki innym administratorom dołączającym do szeregów w nadziei, że poprowadzą ich na ich ścieżkę.

1. Nie pozwól, aby moc trafiła do Twojej głowy

Około 25 lat temu zarządzanie IT było zupełnie innym zwierzęciem. Większość organizacji nie obsługiwałaby żadnego urządzenia, które nie byłoby opatrzone pieczęcią IT, a wiele zespołów wsparcia IT rządziło żelazną ręką.

Na szczęście wiele z tych zachowań w branży technologicznej jest już za nami – zacierają się linie między urządzeniami firmowymi i osobistymi, a definicja biura zmienia się wraz ze wzrostem zdalnej pracy. Dział IT musiał ponownie zdefiniować, czym może zarządzać i co można egzekwować, umożliwiając użytkownikom skuteczne wykonywanie pracy.

2. Dokumentuj wszystko

Z biegiem lat dostrzegłem strach moich rówieśników, spowodowany obowiązkiem dokumentowania procesów. Zapewniam Cię, że nie kieruje mną kompleks kompulsji, ani butów. Jest to o wiele prostsze i bardziej logiczne. Nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpi zdarzenie, a co ważniejsze, gdzie będziesz, kiedy zdarzy się zdarzenie. Jeśli ocalenie sieci zależy od Ciebie samego, a nie będziesz dostępny, wszędzie będą straty.

Jeśli jednak do naprawy statku należy sprowadzić członka zespołu lub zakontraktowanego sprzedawcę / MSP, powinni oni mieć wszystko, czego potrzebują, aby upewnić się, że zostało to wykonane poprawnie i sprawnie w oparciu o Twoją dokumentację. Ponadto dobra dokumentacja służy jako doskonały odświeżacz, szczególnie w przypadku usług, które nie są często zarządzane lub zmieniane, takich jak na przykład konfiguracje sieci, kontrolera i routera.

3. Przygotuj plan tworzenia kopii zapasowych

Administratorzy zazwyczaj nadzorują wdrożenia oraz aktualizacje sprzętu i oprogramowania. I choć wiele projektów przychodzi i odchodzi bez najmniejszej zmiany w ich projekcie, nie oznacza to, że wszystkie projekty przebiegną tak płynnie.

Stąd plan tworzenia kopii zapasowych. Zawsze ważne jest posiadanie planu awaryjnego na wypadek, gdyby przeszkoda utrudniała początkowy przebieg działania. Plan tworzenia kopii zapasowych powinien pomóc Ci przejść resztę lub wrócić do stanu roboczego, aby zminimalizować przestoje.

4. Nigdy nie przestawaj się uczyć

Ta rada, dotyczy wszystkich osób związanych z technologią, ponieważ branża ciągle się zmienia. Tak, podstawy mogą istnieć, ale procesy wdrażania i najlepsze praktyki zmieniają się z czasem.

Aby być jak najbardziej efektywnym, sensowne jest jedynie kontynuowanie edukacji – czy to formalnej, poprzez doświadczenie, czy samokształcenie – ale nigdy nie przestawaj uczyć się o swoim rzemiośle. Bogactwo wiedzy służy tylko uczynieniu Cię lepszym administratorem i może pomóc Ci pracować mądrzej, a nie ciężej. Może nawet pomóc Ci utrzymać pracę lub zdobyć nowszą, bardziej pożądaną pozycję z tymi wyjątkowymi, nowymi umiejętnościami.

5. Skuteczna komunikacja z interesariuszami

Może to wydawać się oczywiste, ale nadal jestem zaskoczony, gdy widzę, że niektórzy administratorzy posuwają się naprzód z projektami i nigdy nie przekazali ani jednego jota informacji o tym, co się wydarzy. Ponadto w tej strategii komunikacji należy uwzględnić przełożonych, menedżerów i personel C-suite, aby wszyscy mogli być po tej samej stronie i zmierzać naprzód. Zawsze lepiej mieć zarządzanie po swojej stronie, prawda?

To prawda, że będzie to w dużej mierze zależeć od kultury korporacyjnej i zasad rządzących daną organizacją. Jeszcze nie widziałem sytuacji, w której ktoś zadzwonił w sprawie otrzymania wiadomości e-mail z informacją, że aktualizacja miała miejsce w danej godzinie lub z informacją, że nie udało jej się przeprowadzić. Niestety, widziałem wiele komunikatów wskazujących na wdrożenie projektu i nikt nie poświęcił chwili na doradzenie interesariuszom, aby mogli opracować alternatywny plan utrzymania wydajności.

6. Bądź silny, ale elastyczny

Elastyczność nie równa się słabości. Będąc zbyt elastyczny, trudno będzie Ci rozpocząć projekty od podstaw, a nawet ukończyć je w zaplanowanych ramach czasowych. Bycie zbyt silnym może spowodować, że projekty nigdy nie zostaną zatwierdzone – możesz być zbyt porywczy lub wściekły.

Najlepiej jest postrzegać siłę i elastyczność jako przesuwną skalę, zamiast jako zaletę lub oszustwo. Wymagane jest pewne poczucie siły, aby sieć była stabilna, bezpieczna i działała wyjątkowo dobrze, a elastyczność zapewnia dostępność, automatyzację i odrobinę kompromisu w celu terminowego ukończenia projektu.

7. Zawsze miej na uwadze perspektywę

Interesujące jest to, że w miarę jak specjalista IT idzie w szeregu od działu pomocy technicznej do wsparcia w terenie dla administratora i wyżej, praca ostatecznie pozostaje taka sama: nadal zasadniczo naprawiamy problemy, ale zakres drastycznie się zmienia. Perspektywa użytkowników niewiele się zmienia – nadal martwią się swoimi problemami i niczym więcej.

Jako administrator zawsze musisz mieć pełny obraz sytuacji, ponieważ większość zmian wprowadzonych na poziomie dostępu ma duży wpływ. Ważne jest, aby nigdy tego nie tracić z oczu, ponieważ zarówno opracowywane projekty, jak i konsekwencje naszych działań, należy oceniać czy są pomocne, czy nie.

8. Nie zapomnij o szczegółach

Szczegóły, pozornie nieistotne punkty, którymi można się zająć później, mogą i (doświadczenia pokazują) będą to elementy, które wykoleją projekt lub podważają morale – lub co gorsza, powodują utratę wiary w IT przez firmę i interesariuszy.
Nie lekceważ szczegółów, starając się ukończyć projekt. Przemyślana staranność w celu oceny wykonalności szczegółów, jakkolwiek żmudna może być, przyniesie dywidendy, gdy projekt lub zadanie zostanie ukończone z niewielkimi lub żadnymi problemami.

9. Testuj, weryfikuj, wdrażaj, monitoruj, powtarzaj

Nie bądź działającym systemem tylko na podstawie automatyzacji. Chodzi mi o to, aby nie wpaść w pułapkę wygody i umożliwienia IT reagowania na zlecenia pracy lub zamówienia w miarę ich składania. Chociaż jest to styl administracji, nie przekłada się to dobrze na zmianę. Trudniej będzie zainicjować projekty, nie mówiąc już o ich prawidłowym zakończeniu, jeśli nie zostaną poprawnie sprawdzone.

Chociaż sieć może pozostać stabilna i dobrze sobie radzić, na razie jest to przejściowe. Z czasem dostępna będzie nowa technologia, która ułatwia wprowadzanie zmian. Administratorzy lubią technologię i testują nowy sprzęt, weryfikują jego działanie w naszych środowiskach, ostatecznie go wdrażają i monitorują, aby zobaczyć, jak działa w dłuższej perspektywie. To wszystko jest częścią pracy, dopóki oczywiście nie będziemy musieli go aktualizować… 🙂

10. Błędów nie unikniesz, ale wyciągaj wnioski

Gdybym musiał wybrać najważniejszy nawyk, z pewnością wybrałbym posiadanie własnych błędów i uczenie się na ich podstawie. Nikt nigdy nie zamierza popełnić błędu, ale zdarza się. Błąd składa się z trzech części: czynu, który spowodował lub jest błędem; niezależnie od tego, czy jesteśmy jego właścicielem; i gdzie z tym pójdziemy dalej. To, co wybieramy po każdym kroku, ujawnia nieco więcej o nas jako ludziach oraz o tym, jak dobrze (lub nie) poradzimy sobie w przyszłych sytuacjach.

W żadnej branży nie ma nikogo, kto nie popełniłby ani jednego, ani dwóch błędów w trakcie swojej kariery zawodowej – wiem, że tak. Bez względu na skalę błędu, jeśli służy on jako narzędzie uczenia się i punkt zwrotny dla poprawy Twojego zestawu umiejętności (trudne i miękkie umiejętności), to uśmiechnij się i bądź dumny z nowego doświadczenia. Dzięki temu będziesz lepszym administratorem!

Źródło: https://www.techrepublic.com/article/10-good-habits-of-network-administrators/

Czy wiesz, że Kryptos72 to oprogramowanie dla administratora, a nie tylko dla IOD? Wypróbuj TRIAL i poznaj metody budowania dopasowanego do Twoich potrzeb oprogramowania do bezpieczeństwa informacji