Jak światowi liderzy wykorzystują duże zbiory danych?

Jest cienka granica między krajami udostępniającymi dane, aby pomóc we wspólnym interesie

Jak światowi liderzy wykorzystują duże zbiory danych

D

an Patterson, starszy producent dla CBS News i CNET, przeprowadził wywiad z Muratem Sönmezem, dyrektorem Światowego Forum Ekonomicznego, na temat udostępniania danych i wynikających z tego faktu, ewentuallnych problemów. Poniżej znajduje się zredagowana transkrypcja wywiadu.

Zobacz także: Jak RODO wpływa na pocztę e-mail?

Dan Patterson: Co rozumiemy przez dane?

Murat Sönmez: Dane to w zasadzie informacja, że coś, ktoś – generuje/zbiera informacje o Tobie. Może to być to, kim jesteś genetycznie, gdzie mieszkasz i jak żyjesz. Jeśli spojrzysz na zdrowy tryb życia, który jest dla wszystkich najważniejszy, ponieważ koszty opieki zdrowotnej rosną, te trzy determinanty zdrowia są następujące: Gdzie jesteś, gdzie mieszkasz i jak żyjesz.

Jeśli możesz zbierać dane z czujników środowiska, w którym żyjemy, jeśli możesz zbierać dane o swoim stylu życia – musisz ćwiczyć, co jesz – i zbierać dane dotyczące genetyki, możemy to połączyć. Teraz możemy wyleczyć demencję. Możemy wyleczyć późne choroby.

Musimy jednak upewnić się, że chronimy prywatność właścicieli danych. To spostrzeżenia, które zbieramy od ludzi lub urządzeń, z których możemy korzystać – przy użyciu nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, w celu opracowania nowych rozwiązań.

Dan Patterson: Teraz, gdy wiemy, co to są dane, kiedy je izolujemy – z tym wzrostem nacjonalizmu możemy mieć możemy mieć izolowane jeziora danych. Jak powiedziałeś, im więcej danych i im lepsze dane, tym więcej możemy z tym zrobić, np. Leczyć raka. Jak więc walczyć z tymi coraz bardziej odizolowanymi zbiorami danych za pomocą technologii?

Murat Sönmez: Myślę, że rozwiązanie techniczne jest łatwe. Mam na myśli, że świat jest już połączony – polityki, przepisy natomiast czasem przeszkadzają. To, co robimy, to współpracujemy z 27 krajami na całym świecie.

Na przykład w Japonii – jest to starzejące się społeczeństwo, malejąca populacja. Nie mają wystarczającej liczby pracowników, a ponad 40% populacji będzie miało ponad 65 lat w ciągu kilku dekad. Każdy naród to odczuje.

Jak je obsługujemy? Jak do nich trafiamy? Aby rozwiązać tę okazję i problem, musimy połączyć różne zestawy danych, a japońskie dane nie są wystarczające. Kraje, w których występują te same dane demograficzne – Chiny będą pływać tą samą łodzią; Europa to widzi. Są to typowe cele, a kiedy już osiągamy cel, kraje chętnie dzielą się swoimi danymi w sposób swobodniejszy, o ile możemy je egzekwować.

Jeśli spojrzysz na ocean, na przykład: widzimy zmianę klimatu bez względu na przyczynę. Mamy inicjatywę w 14 krajach, aby dzielić się danymi w celu poprawy stanu oceanu, któremu przewodzi Norwegia. Zasady dotyczące danych stają na przeszkodzie, więc organy nadzoru budzą się z faktem, że „poczekaj chwilę; jeśli chcemy poprawić rzeczy, które są dla nas ważne, musimy znaleźć sposób na dzielenie się danymi ”. To zabiera nas od nacjonalizmu do wspólnych interesów, i widzimy w tym szansę.

Źródło: techrepublic[dot]com/article/how-world-leaders-use-big-data/

Już teraz dostępna wersja Kryptos72 w nowej szacie graficznej. Zarejestruj darmowy Trial.