Kryptos – filozofia

biznesmen

Kryptos - filozofia zbierania dowodów

Dowodem na realizację procedury np. BHP, nie jest tylko założony kask, lecz również zapis który to stwierdza.

Istnieje wiele filozofii, każda z nich charakteryzuje się posiadaniem szeregu zasad. Filozofia zbierania dowodów Kryptos, stanowi praktyczny odłam nurtu Kaizen. Polega on na nieustannym udoskonalaniu procesów, czyli mówiąc prościej: „Na każdym etapie można coś poprawić i należy to robić”.

By mówić o zbieraniu dowodów, należy uświadomić sobie czymże on jest. Definicja słownikowa określa dowody audytowe jako zapisy, stwierdzenia faktu lub inne informacje, które są istotne ze względu na kryteria audytu i możliwe do zweryfikowania. Znajdziemy tez definicje co to jest stricte dowód, alibi w rozumieniu rożnych kodeksów.

Przetwarzanie, monitorowanie?

Są systemy, które posiadają ścisłe określone dowody i sposób ich prowadzenia. Jest ich niemalże zamknięta grupa, tak jak w przypadku przepisów skarbowych, ale te przepisy tworzone były przez tysiąclecia.
Pomyślmy jednak o rożnych innych procedurach, regulaminach. Często pracodawcy wprowadzają ich tak wiele, że sami nie mają świadomości ich liczby i pytanie gdzie jest dowód. To jak z ekspertem SEO, coś robił, ale gdzie mogę sprawdzić co zrobił konkretnie.

Najlepszy przykład to RODO. Mamy normy, ogólne przepisy, bardziej szczegółowe wytyczne i do tego procedury wewnętrzne lub wynikające z norm, a nawet z konkretnego polecenia, zakresu umowy.
Pytanie jak udowodnić, że to co jest zapisane jest realizowane? Najczęściej każdy wie jak, ale jedynym uniwersalnym programem do zbierania dowodów jest email, telefon i excel lub kartki z podpisami. Są to rozwiązania niededykowane, niedopasowane i w tym zakresie wadliwe. Efektywność ich używania jest zbyt niska. Zasoby jakie trzeba posiadać w tym licencje, urządzenia i wiedza są również kosztowne.

Dowodów niewinności musi być >= dowodów winy

Rozwiązanie. Aplikacja od A do Z stworzona do zbierania dowodów, raportów, analizy. Wszystkie dodatki jak np. szkolenia elearningowe, to sposób na zwiększenie wiarygodności późniejszych dowodów, na zwiększenie ich siły. Ankiety to też konkretne dowody zaangażowania kierownictwa. Epodpis to znowu zwiększenie mocy. Powiadomienia służą zwiększeniu siły skuteczności i użyteczności. Dokumenty wersjonowane rozszerzają dostępność i świadomość, znów uwiarygodniają inne dowody, bo jeśli ktoś miał cały czas dostęp do procedury zgłaszania incydentów to ciężko mu będzie wybronić, że nie wiedział jak.

Krótki morał

Podsumowując, Krytos to darmowa filozofia bez której żaden podmiot w Europie nie przetrwa jednego roku prowadzenia biznesu tj. bez dowodów. Będziemy edukować jakie dowody i jak zbierać oraz po co. A najbardziej efektywny sposób to Kryptos, ale nasza misja to edukowanie, również o innych narzędziach.

Zapoznałem się i akceptuję Klauzulę Informacyjną oraz Regulamin Newsletter

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl
 

Formularz Zapisu

Zapoznałem się i akceptuję Klauzulę Informacyjną oraz Regulamin Newsletter

FreshMail.pl