Wskazówki korzystania z kart płatniczych, według Kryptosa!

 1. Karta płatnicza zamiast wypchanego portfela, to zwiększenie bezpieczeństwa. Pilnuj swoich ciężko zarobionych oszczędności.
 2. Nie traktuj zgubionej karty lekkomyślnie. Kwestia, iż złodziej nie posiada PIN-u nie przekreśla możliwości skorzystania z naszych środków znajdujących się w banku.
 3. Pod żadnym pozorem nie spuszczaj karty z oczu. Pamiętaj, nawet kelner proszący o kartę płatniczą, aby dokonać płatność za posiłek powinien przynieść terminal, a nie udawać się z nią na zaplecze. Nigdy nie masz pewności, czy w taki sposób nie przechwytuje Twoje dane. Pozorny zawsze ubezpieczony!
 4. Oceń poprawnie bankomat. Zapewne znasz metodę tzw. skimming. Oszust potrafi zamontować kamerkę skierowaną na klawiaturę, bądź zamontować nakładkę w postaci paska magnetycznego, który szczytuje niepożądane informacje. Niewiarygodnie wyglądający bankomat? Odpuść. Znajdź inny.
 5. Ustawienie limitu dla karty. Dzięki nowoczesnych możliwościach systemów bankowości istnieje możliwość ustalenia limitu płatności w sklepach, marketach. Mowa tutaj o limicie dziennym, tygodniowym, a nawet weekendowym.
 6. Powiadomienia mobile lub SMS Twoim sprzymierzeńcem! Wraz z zastosowaniem owej możliwości, każda transakcja będzie przesyłać powiadomienia na telefon, dzięki czemu na bieżąco będziesz monitorować sytuację bankową.
 7. Zastrzeż swoją kartę! Automatycznie po zniknięciu swojej karty poinformuj bank, w przypadku zrealizowania czynności cała odpowiedzialność nieuprawionych transakcji spada na bank.
 8. Zawsze zabieraj swoją kartę! Za granicą można spotkać bankomaty, które działają odwrotnie niż w Polsce. Na początku wypłacają pieniądze, a później kartę. Zdarza się, iż klient po otrzymaniu środków pieniężnych wychodzi, zapominając o niej.
 9. Metoda na „dwie karty”. Łatwy sposób, który działa. Trzymaj środki awaryjne na drugiej. Mało słyszymy o „połknięciu” karty? Bądź problemów z wypłacalnością. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
 10. Sprawdzaj kwotę na rachunku bankowym. Masz pewność, iż osoba po drugiej stronie wpłaca poprawną cenę, a także nie zawyża o kilka złotych? Płacąc kartą jesteśmy bardziej rozrzutni i nie przywiązujemy do tego uwagi. Pora to zmienić!
 11. Nie zapamiętuj haseł! Musisz szybko zrobić przelew przez Internet? Jesteś aktualnie u kolegi, koleżanki? Pod żadnym pozorem nie zapamiętuj haseł w przeglądarce. Narażasz siebie oraz pieniądze znajdujące się w banku. Masz pewność, iż ktoś nie użyje Twojej karty? Nie!
 12. Płać tylko na szyfrowanych stronach! Taka strona zaczyna się od: https://. Nie klikaj w linki, które otrzymujesz na emailu. Często są to wirusy, bądź niepożądane oprogramowania.
 13. Nie noś wszystkich kart przy sobie. Powyższą sytuacją sam narażasz się na utratę nie tylko jednej rzeczy, na której ulokowane są środki pieniężne, lecz całego portfela, bądź saszetki z wszystkimi pieniędzmi.
 14. Zainstaluj program antywirusowy.
 15. Zapamiętaj! Tylko Ty dbasz o bezpieczeństwo swojej karty.