Poradnik korzystania z portali społecznościowych, według Kryptosa!

 1. Internet jest bardzo pamiętliwy! Tutaj nic nie ginie. Zachowaj szczególną ostrożność w dzieleniu się informacjami o sobie. Zapamiętaj, że treści, które publikujesz, piszesz są bardzo ciężkie oraz skomplikowane do usunięcia, a wręcz niemożliwe.
 2. Zachowaj ostrożność w nawiązywaniu nowych znajomości poprzez sieć. Nie zawsze musi być kolorowo. Znajomi w Internecie, to jak ludzie w rzeczywistości. Nie każdy zawsze jest taki, za jakiego się podaje, a także nie wszyscy pragną zostać Twoimi prawdziwymi przyjaciółmi.
 3. Podczas rejestrowania swojego konta na portalach społecznościowych zapoznaj się szczegółowo z regulaminem! W sytuacji, gdy regulamin w jakiś sposób nie spełnia Twoich wymagań, nie rejestruj się.
 4. Zastanów się, jakie informacje chcesz przekazać do sieci. Zważaj uwagę na to, iż do owych treści mają dostęp pracodawcy, nauczyciele, czy kontrahenci.
 5. Podczas rejestracji w portalu nie wpisuj wszystkich pełnych danych osobowych! W zupełności wystarczą informacje podstawowe, aby Twoi faktyczni znajomi mogli Cię w prosty sposób odnaleźć.
 6. Rejestrując się nie podawaj identyfikatorów (loginów) i haseł od innych usług, bądź serwisów bankowości internetowej. Powyższa sytuacja naraża Cię na łatwiejszy wyciek danych osobowych.
 7. Sedno! W celu podniesienia bezpieczeństwa w portalu ustal, jak najbardziej bezpieczne hasło. Pamiętaj o tym, iż co 30 dni powinniśmy aktualizować, zmieniać ciąg liter. Unikaj haseł: imion psa, kota, rodzica, daty urodzenia, czy początku emaila. Zaleca się używanie: małych, dużych liter, cyfr, a także znaków specjalnych.
 8. Działaj kompatybilne, wraz z portalem. Pamiętaj, że jesteś narażony na kradzież Twojej tożsamości, a nawet podszywanie się w celu osiągnięcia nieprzyjemnych dla Ciebie czynności.
 9. Publikując zdjęcia z własnym wizerunkiem, bądź innych zdawaj sobie sprawę, iż znacznie ułatwiasz identyfikację siebie oraz innych. Dodając zdjęcie z inną osobą, upewnij się, że ona nie ma nic przeciwko.
 10. Twoja anonimowość jest ograniczona, zważaj na słowa oraz czynności, które wykonujesz.
 11. Pewne informacje o Tobie mogą służyć serwisom pośredniczym.
 12. Jeśli portal pozwala opcjonalnie korzystać z dodatkowych zabezpieczeń i poufności wykonywanych przez Ciebie działań, to nie wahaj się z ich skorzystać.
 13. Ogranicz krąg osób, do których będą mieć dostęp publikowane Twoje treści.
 14. Aktualizuj oprogramowanie do bazy wirusów.
 15. Nie otwieraj jakichkolwiek plików przesłanych przez nieznajomych, jeżeli cos wzbudzi Twoją uwagę. Istnieje szansa, iż to będzie złośliwy wirus, który może doprowadzić w ostateczności, aż do bankructwa.
 16. Wyloguj się za każdym razem, a także unikaj zapamiętywania haseł w szczególności, gdy jesteś poza domem.
 17. Używaj trybu prywatnego w przeglądarkach. Jest przydatnych, podczas gdy korzystasz z komputera dostępnego do innych osób. Po zakończeniu sesji kasowana zostaje cała historia oraz historia.
 18. Ostrożnie korzystaj z publicznych sieci WiFi. Bardzo często hackerzy umożliwiają dostęp do darmowych hotspotów w publicznych miejscach, następnie wgrywane są aplikacje, które generują Twój cały ruch!
 19. Jeżeli piszesz coś w Internecie, będąc pod wpływem silnych emocji, przeczytaj to dwa razy.Za każdy czyn ponosisz konsekwencje, zapamiętaj!
 20. Zachowaj zdrowy rozsądek i bądź czujny.