S
kuteczne przeciwdziałanie ryzyku oznacza, że na początku każdego projektu każdy kierownik projektu powinien opracować i wdrożyć strategię, plan i narzędzia zarządzania ryzykiem. Decyzja o tym, które ryzyka należy najpierw rozwiązać, zawsze stanowi wyzwanie. Jakościowa analiza ryzyka jest powszechnie stosowaną metodą, która może pomóc w tym zadaniu.
Zobacz także: Analiza Ryzyka – DPIA
Co to jest jakościowa analiza ryzyka?
Jeśli nie znasz się na zarządzaniu projektami, jakościowa analiza ryzyka jest techniką analizy ryzyka, która ustala priorytety ryzyka projektu i przypisuje ocenę na podstawie prawdopodobieństwa. Ryzyko może stać się prawdziwym problemem i potencjalnym wpływem na Twój projekt.
Na przykład analiza jakościowa mogła zidentyfikować dziesięć rodzajów ryzyka, ale nie wszystkie z nich zostaną uznane za najwyższy priorytet. Mogą istnieć tylko cztery rodzaje ryzyka, które są kluczowe, jeżeli wywierają znaczący wpływ i mogą wystąpić, podczas gdy dwa inne rodzaje ryzyka stanowią jedynie umiarkowane zagrożenie, a pozostałe trzy stanowią niskie zagrożenie. Tych pięciu pozostałym zagrożeniom przypisano by średni lub niski priorytet.
Jakościowe korzyści z analizy ryzyka
Analiza jakościowa często opiera się na osądzie ekspertów i jest stosunkowo prostą techniką, którą można zastosować do wielu rodzajów projektów. Łatwo jest go wdrożyć i wyjaśnić interesariuszom. Ta lekka technika nie wymaga znacznej wiedzy technicznej i może być szybko i łatwo dostosowana do zmieniających się okoliczności i ryzyka. Jeśli dodatkowo skorzystamy z programu do analizy ryzyka Kryptos72, to sam proces analizy będzie nie tylko łatwy, ale i szybki.
5-etapowy proces przeprowadzania jakościowej analizy ryzyka
Przeprowadzenie jakościowej analizy ryzyka nie jest szczególnie uciążliwe, ale koncentruje się i zwraca uwagę na szczegóły. Wymaga to od kierownika projektu lub menedżera ryzyka uważnego śledzenia tego procesu oraz przestrzegania poniższych punktów.
1. Zbierz zespół, aby zidentyfikować ryzyko. Bardzo ważne jest zebranie zespołu ekspertów merytorycznych, którzy wnoszą bezpośrednią wiedzę i doświadczenie, aby pomóc kierownikom projektów w wyodrębnieniu potencjalnych problemów.
2. Wyizoluj wszystkie potencjalne zagrożenia. To, co może wydawać się niewielkim ryzykiem, może szybko wzrosnąć i stać się poważnym problemem. Unikaj założenia, że niektóre zagrożenia nie muszą być brane pod uwagę. Lepiej udokumentować wszystkie ryzyka, a następnie przeanalizować i przypisać wagę, którą można później ponownie ocenić.
3. Oceń i nadaj priorytet każdemu ryzyku. W oparciu o jego wpływ i prawdopodobieństwo wystąpienia, każde ryzyko powinno zostać ocenione w celu ustalenia, czy ma wysoki priorytet, czy niski poziom obaw. Na przykład możesz ustawić ocenę od 1 do 10 dla wpływu i od 1 do 10 dla prawdopodobieństwa (jeszcze łatwiej gdy prawdopodobieństwo ocenisz procentowo, to bardzo obrazowa metoda). Następnie ustaw mnożnik dla dwóch, aby uzyskać ocenę priorytetu spośród 100. Przykład: Wpływ = 5 x Prawdopodobieństwo = 8 = 40/100 lub 40%.
4. Opracuj strategie radzenia sobie z ryzykiem na podstawie ich priorytetu. Po ustaleniu priorytetu dla każdego ryzyka, współpracuj z ekspertami merytorycznymi, aby opracować potencjalne strategie ich rozwiązania. Pomyśl o wpływie każdego rozwiązania na inne rodzaje ryzyka i rozwiązania.
5. Monitoruj każde ryzyko i dokonaj ponownej oceny. Nie wystarczy zidentyfikować ryzyko i znaleźć rozwiązania. Często, w miarę postępu projektu, ryzyko, ich wpływ i prawdopodobieństwo wystąpienia mogą się zmienić. Powtórz szacowanie ryzyka, gdy się pojawi i zostanie rozwiązane.
Jakościowe narzędzia i techniki
Ocena eksperta, gromadzenie danych i analiza danych, to tylko niektóre z narzędzi jakościowej analizy ryzyka, z których mogą korzystać zespoły. Każde ma swoje zalety i wady. Opinia eksperta zapewnia wgląd oparty na podobnych doświadczeniach i jest nieco subiektywna, natomiast gromadzenie danych dostarcza informacji z wywiadów z zainteresowanymi stronami.
Analiza danych obejmuje prawdopodobieństwo (prawdopodobieństwo) ryzyka i wpływ, jak pokazano powyżej. Przeprowadzenie dokładnej jakościowej analizy ryzyka w celu wyodrębnienia ryzyk i ustalenia ich priorytetów, opracowania strategii ich rozwiązywania, monitorowania i ponownej oceny, zapewnia Twojemu zespołowi zaufanie. Wypróbuj bezpłatnie Kryptos72!
Zobacz, jak wygląda proces tworzenia analizy ryzyka w Kryptos72!
Najnowsze komentarze